Website created in white label responsive website builder WebWave.

ekologiczne farby na oleju lnianym

Holkham Hall w Norfolk to jeden z najpiękniejszych „wielkich domów” Europy. Okazałą rezydencję otacza 25 000 akrów parku i pól oraz ponad 350 zabudowań, z których większość jest dostępna dla turystów. Trudno uwierzyć że ta posiadłość uznawana dziś za jedną z najlepiej  zarządzanych nieruchomości Wielkiej Brytanii była w opłakanym stanie, kiedy pieczę nad nią przejmował Edward Douglas Coke, siódmy hrabia Leicester.  Z pomocą swojej drugiej żony i syna przemienił upadły majątek w gigantyczny projekt biznesowy.

 

„Eddie” urodził się w Zimbabwe. Wychowywał się na farmie bez elektryczności i wygód, z dala od jakiegokolwiek miasta. Do Anglii przybył w latach sześćdziesiątych jako 25 letni młodzieniec, kiedy stało się jasne że piąty hrabia Leicester nie doczeka się synów, którym mógłby przekazać rodzinny dom i w przyszłości jego właścicielem zostanie ojciec Edwarda, Anthony Lovel Coke. Młody wicehrabia przez ponad 10 lat mieszkał w okolicy Holkham zapoznając się ze sposobem funkcjonowania majątku zanim oficjalnie przejął nad nim kierownictwo. Doskonale wiedział, że przejmując odpowiedzialność za posiadłość musi szybko znaleźć sposób na przywrócenie jej dawnej świetności. Wyzwanie było imponujące – z ponad 300 budynków tylko 30 miało łazienki, pałac był ogrzewany wyłącznie kominkami a gospodarstwo rolne przynosiło straty. Powstał starannie opracowany, przemyślany plan remontu i modernizacji, dzięki któremu Holkham Hall stał się piękną wizytówką północnego Norfolk i dochodowym, rodzinnym biznesem.  Cookowie otwarli drzwi swojego pałacu dla turystów, organizując koncerty i zapewniając dostęp do  wyremontowanych części obiektu. Również park stał się miejscem do zwiedzania i organizacji imprez. Najstarszy syn hrabiego, Tom od najmłodszych lat pomagał w reorganizacji i dostosowywaniu posiadłości do potrzeb turystyki. W 1996 r. około 70% dochodów Holkham Hall pochodziło z rolnictwa. Dziesięć lat później liczba ta zmniejszyła się do ponad 20 % - resztę dochodów generuje około 50 różnych przedsięwzięć biznesowych m.in. zakład przetwórstwa dziczyzny, restauracje, butiki, hotel i park wakacyjny odwiedzane co roku przez setki tysięcy turystów. 

 

 

Remont i modernizacja rezydencji oraz należących do niej budynków były kosztowne i trwały wiele lat. Przykrą niespodzianką, jaka spotkała hrabiów Leicester była kiepska trwałość niektórych materiałów użytych podczas renowacji.  Co roku pracownicy Holkham naprawiali i malowali stolarkę drzwiową i okienną w około pięćdziesięciu budynkach. Po 6 latach okazało się, że nowoczesne farby użyte do tego celu spękały i odpadają od powierzchni, umożliwiając wilgoci penetrowanie drewna i porastanie mchem. W niektórych oknach uszkodzenia były tak duże, że oprócz ponownego malowania potrzebne było uzupełnianie ubytków w drewnie!  

 

Przy setkach domów do utrzymania oszacowany przez Toma Cooka koszt ponownej renowacji po zaledwie kilku latach od malowania był ogromny. Trzeba było znaleźć inną metodę zabezpieczania stolarki, pozwalającą wydłużyć czas miedzy kolejnymi remontami.  Hrabia zwrócił się o pomoc do Hansa i Sonji Allbäck, producentów naturalnej, bezrozpuszczalnikowej farby olejnej. Grupa pracowników dwóch działów budowlanych Holkham pojechała do Szwecji na dwudniowe warsztaty konserwacji produktami na bazie olejów lnianych, następnie trzej kluczowi pracownicy odbyli ośmiotygodniowy praktyczny kurs rzemieślniczy z zakresu budowy, naprawy i konserwacji zabytkowych okien. Wyposażeni w gruntowną wiedzę i nowe umiejętności wdrożyli w posiadłości 12 letni cykl renowacyjny i zmniejszyli ilość budynków przeznaczonych do malowania na 25 rocznie. Co prawda farba olejna jest droższa niż farby akrylowe lub ftalowe, jednak przy jej doskonałej wytrzymałości i wydajności wydatek ten zwraca się bardzo szybko. Poza tym koszt materiałów to zwykle około 10 -15% wartości remontu, resztę stanowi robocizna. Wydłużając czas pomiędzy kolejnymi renowacjami można wygenerować naprawdę spore oszczędności! Nie tylko zabytkowe zabudowania skorzystały z dobrodziejstwa jakie niesie ze sobą używanie tradycyjnych farb. Nowe zabudowania parku wakacyjnego, chatki plażowe i  elementy małej architektury są nimi zabezpieczane przed słonym morskim klimatem, ostrym wiatrem i palącym słońcem.

 

Farby, oleje i woski Allbäck weszły na dobre do historii Holkham Hall, ponieważ hrabia Cook zadecydował o włączeniu ich do oferty biznesowej - jako Holkham Linseed Paint są sprzedawane w Wielkiej Brytanii przez Hector’s Housing Ltd.  

Przywrócić świetność - Holkham Hall

16 marca 2017