ekologiczne farby lniane
Chcesz wyremontować elementy stolarki w naturalny, ekonomiczny, zrównoważony i piękny sposób?
W takim razie farba lniana Allbäck jest odpowiednim wyborem.
Produkowana jest z wysokiej jakości gotowanego, przefiltrowanego i sterylizowanego oleju lnianego. Jest wolna od niebezpiecznych dodatków i testowana pod względem emisji. Łatwo się rozprowadza, można ją nanosić dowolną ilość razy, a w dodatku z wiekiem tylko pięknieje, tworząc charakterystyczną patynę i widoczny antyczny charakter. Można nią malować na większości powierzchni, które są czyste i suche: blachę, drewno, żeliwo, PCV itp. Odpowiednią kondycję pomalowanych przedmiotów łatwo zapewnić konserwując je gotowanym olejem lnianym lub woskiem na bazie oleju lnianego.
Farba lniana Allbäck nie zawiera żadnych rozpuszczalników, które szybko odparowywałyby z pomalowanej powierzchni. To zwiększa jej wydajność, bo wszystko co wymalujesz zostanie na pomalowanej powierzchni. Olej lniany zawarty w farbie najpierw schnie na dotyk, a potem utwardza się dzięki czemu farba jest trwalsza. Schnięcie oleju w temperaturze pokojowej i normalnej wilgotności trwa około doby. Niska temperatura i wysoka wilgotność wydłuża czas schnięcia.
Ponieważ farba lniana schnie oksydacyjne (czyli poprzez reakcję z tlenem z powietrza) tylko powierzchnia mająca bezpośredni kontakt z powietrzem w pełni wysycha. Dlatego im cieńsza warstwa, tym szybciej zachodzi proces. Dla dobrego zabezpieczenia powierzchni potrzebna jest kolejna warstwa, nakładana po wyschnięciu pierwszej. Warto to zrobić także z powodów estetycznych: kolor farby po nałożeniu drugiej warstwy staje się wyraźniejszy. Prawidłowo położona powłoka farby olejnej nie pęka i nie łuszczy się, nawet kilka lat po malowaniu.
Przed malowaniem podłogi farbą z oleju lnianego należy wyczyścić powierzchnię, najlepiej mydłem lnianym. Podłoga impregnowana ługiem musi zostać zneutralizowana octem z wodą, a następnie pokryta farbą lnianą lub woskiem lnianym.
Jeśli zamierzasz malować ściany w pomieszczeniach, dobrym wyborem będzie Linus Wall Paint. Jest matową, wodorozcieńczalną farbą, która równie pięknie prezentuje się na ścianach, jak i na suficie. Można nią malować drewno, powierzchnie wcześniej malowane, tynki, tapety, płyty gipsowo-kartonowe itp. Jedną z zalet używania farby ściennej Linus do malowania w pomieszczeniach jest łatwość ponownego malowania. Farba jest również żaroodporna i nadaje się do malowania obudowy kominków oraz ścian za piecami. Farba sprzedawana jest jako płynna biała baza + suchy pigment do domieszania (z wyjątkiem kolorów fabrycznie zmieszanych: czarny, czerwony, morski).
Zanim zaczniesz malować farbą Linus Wall Paint warto przyswoić sobie kilka użytecznych rad:
W zależności od chłonności podłoża i pożądanej struktury farba osiąga wydajność od 10 do 12 m2 / litr. Do szpachlowania można użyć farby Linus zmieszanej z mąką pumeksową. Przed malowaniem dobrze jest przeszlifować na mokro zaszpachlowaną powierzchnię wilgotną gąbką ścierną. Farbę przed użyciem należy dobrze rozmieszać, w przeciwnym przypadku w czasie malowania mogą powstawać smugi. Jeśli powierzchnia jest bardzo chłonna, farba może „kredować” po pierwszym malowaniu. Efekt ten znika po zakończeniu malowania. Ponieważ po wyschnięciu farba może silnie pachnieć, co może podrażniać oczy, ważne jest, aby zapewnić dobrą wentylację w pomieszczeniu. Zapach słabnie podczas wysychania i znika po kilku dniach.
Pomaluj kawałek ściany testowo, aby zobaczyć, czy jej struktura Ci się podoba. Jeśli chcesz uzyskać gładszą powierzchnię, rozcieńcz farbę wodą. Jeśli uważasz, że powstało więcej struktury niż sobie wyobrażałeś, pozwól farbie dokładnie wyschnąć i przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym. Następnie ponownie pomaluj rozcieńczoną farbą.
Jeśli powierzchnia jest chłonna (np. surowy tynk), dobrze jest wstępnie zagruntować powierzchnię Primerem. Środek ten przyda się także aby przez farbę nie przechodziły wcześniejsze zacieki, plamy nikotynowe czy z sadzy.
Zacznij od pomalowania krawędzi, a następnie pomaluj całą ścianę. Zalecamy malowanie warstwami, jednorazowo na powierzchni około jednego metra. Farba przylega do malowanej powierzchni dość szybko, dlatego dobrze, jeśli w pomieszczeniu jest chłodno. Ważne jest, aby pierwsza warstwa farby wyschła prawidłowo, dlatego pozostaw farbę do wyschnięcia na około 24 godziny (jeden dzień) przed dalszym malowaniem. Zadbaj w tym czasie o odpowiednią wentylację. W niektórych przypadkach farba może reagować z podłożem, co wydłuża czas schnięcia pierwszej warstwy. Dobrze jest zostawić wałek lub pędzel w farbie do następnego dnia. Jeśli wolisz umyć pędzel / wałek, namocz go w wodzie z mydłem lnianym i po wyczyszczeniu upewnij się, że wysechł przed ponownym użyciem - woda pozostawiona w wałku daje jasne plamy na pomalowanej powierzchni. Pełne utwardzenie farby na ścianach następuje po kilku dniach.
Jeśli zamierzasz malować tynkowane powierzchnie na zewnątrz i wewnątrz, możesz emulgować farbę lnianą Allbäck wodą. Daje to bardziej błyszczącą powierzchnię ścian i tynkowanych powierzchni. Bardzo dobrze sprawdza się na przykład w kuchniach, łazienkach i miejscach publicznych, gdzie potrzebne sa odporne, łatwe do mycia powierzchnie. Zemulgowana z wodą farba lniana staje się twardsza, przez co jest podatna na dyfuzję i może być stosowana np. do ścian piwnic, posadzek betonowych, podłóg z tworzyw sztucznych i podłóg drewnianych. Wszelkie zmiany połysku związane z chłonnością powierzchni wyrównują się z upływem czasu.
Jak malować farbą emulsyjną?
1) Wlej około 30% czystej wody do farby z oleju lnianego. Użyj szybkoobrotowej mieszałki do farby w umieszczonej w pojemniku.
2) Mieszanka jest gotowa, gdy ma konsystencję jogurtu.
3) Nakładaj wałkiem, pędzlem lub natryskowo
4) Jeśli podczas malowania pojawiają się na powierzchni krople wody, emulsja nie jest gotowa i należy nałożyć więcej farby.
Jeśli powierzchnia, którą zamierzasz pomalować jest niedawno tynkowana to malować można dopiero po zakończeniu procesu karbonatyzacji. Zachęcamy w takiej sytuacji do skorzystania z porady murarza.
Wosk z oleju lnianego można stosować jako warstwę wierzchnią na wszystkich chłonnych powierzchniach, takich jak drewno, beton, cegła, łupek, a nawet meblach. Zapewnia trwałą, wodoodporną, jedwabiście matową powierzchnię, którą łatwo jest utrzymać w czystości wodą z odrobiną mydła lnianego .
Wosk Allbäck zawiera wosk pszczeli, barwniki i olej lniany, gotowane razem, dzięki czemu wosk pszczeli zostaje włączony do procesu wysychania oleju lnianego. Czas schnięcia na sękach drewna może być dłuższy ze względu na zawartość żywicy, również powierzchnie bejcowane mogą mieć inną chłonność niż surowe drewno. Ważne jest, aby wosk był nakładany cienko i aby cały nadmiar wosku został wytarty. Pełne utwardzenie wosku z oleju lnianego zajmuje około tygodnia.
Wosk lniany może dawać nieco inny wygląd w zależności od podłoża. Na przykład piaskowana powierzchnia drewniana bardziej chłonie i nabiera więcej koloru niż powierzchnia strugana. Zalecamy wykonanie testu.
Woskowane powierzchnie są odporne na rozlane płyny np. kawę, wino czy soki owocowe. Wosk na bazie oleju lnianego i wosku pszczelego lekko wnika w strukturę drewna, pozwalając mu jednocześnie w naturalny sposób pracować pod wpływem temperatury. Podłoga tak wykończona nie gromadzi ładunków elektrycznych (nie elektryzuje się), przez co jest przyjaźniejsza dla alergików. W odróżnieniu od lakierów na których widać każde zadrapanie na podłogach woskowanych łatwo ukryć ew. mankamenty. Wydajność wosku to aż 25 do 40 m2 z litra!
Czy marzysz też o naprawdę dobrym wyniku podczas renowacji? Musisz wiedzieć, że narzędzia są tak samo ważne jak materiał, z którym pracujesz.
W ciągu 40 lat działania firmy przetestowane zostało wiele różnych pędzli, materiałów ściernych, wałków, skrobaków itp. a nawet wynaleziona została własna lampa do łatwego usuwania starego kitu i farby! Lampa działa na krótkofalowe ciepło podczerwone, co sprawia, że kit mięknie ale ciepło nie uszkadza szyby okiennej. Jest własny wynalazek firmy Allbäck, opatentowany w 1984 roku. Do pracy z farba lnianą polecamy również pędzel Allbäck - jest to pędzel ze sztywniejszym włosiem, który dobrze rozprowadza farbę, jest odporny na wszystkie rodzaje farb i jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Jest to syntetyczny pędzel w oprawie najwyższej jakości, dostępny w czterech rozmiarach.
Najczęstszą przyczyną brzydkiego wyglądu okien jest brak systematycznej konserwacji, przez co olej w kicie szklarskim wysycha, sprawiając, że kit odpada a farba zaczyna się łuszczyć. Kit szklarski Allbäck jest produkowany tradycyjną metodą i można go użyć zarówno do kitowania okien jak i jako szpachlówkę pod farbę lnianą.
Jak prawidłowo wykonać kitowanie?
1. Opróżnij zawartość opakowania i zagnieć kit aby stał się plastyczny. Jeśli jest bardzo twardy, podgrzej go delikatnie w kuchence mikrofalowej.
2. Najłatwiej kitować w temperaturze pokojowej. Jeśli kit jest zbyt lepki, ugniataj go na tekturze lub dodaj kredę. Do zbyt suchego dodaj olej lniany
3. Upewnij się, że krawędzie szkła są oczyszczone z farby, brudu i starego kitu.
4. Nasmaruj lakierem szelakowym miejsce w którym będzie nakładny kit (tzw. szew szpachlowy). Wydłuża to żywotność kitu, ponieważ zapobiega przenikaniu oleju do drewna.
5. Nałóż i wyrównaj kit
6. Użyj mąki pumeksowej i czystego pędzla aby wyczyścić szybę z pozostałości oleju.
7. Pokryj farbą całkowicie kit oraz szkło tuż przy nim (ok. 2 cm od kitu). Kit można zamalować od razu, ale można też później.
8. Gdy farba całkowicie wyschnie, zwilż szkło niewielką ilością wody z mydłem. Wytnij nadmiar farby za pomocą stalowej szpachelki i nożyka lub skrobaka żyletkowego, pozostawiając ok. 2 mm farby na szkle.
Kiedy stale pracujesz z kitem, możesz pozostawić go w temperaturze pokojowej nawet na kilka dni, a jeśli masz resztki kitu i chcesz je zostawić na później, możesz go przechowywać w zamrażarce.