Website created in white label responsive website builder WebWave.

ekologiczne farby na oleju lnianym

Gwoździe są dobrymi elementami złącznymi do prac w drewnie. Zarówno te nowoczesne jak i te antyczne działają na tej samej zasadzie: podczas wbijania w drewno rozsuwają jego komórki, które próbując wrócić na swoje dawne miejsce naciskają na gwóźdź i utrzymują go w ten sposób w drewnie. Niestety, gwoździe są narażone na korozję, w następstwie której zachodzą procesy destrukcji drewna. Proces ten znacznie szybciej zachodzi w mokrym drewnie (np. wystawionym na działanie czynników atmosferycznych), dewastując płoty, furtki czy konstrukcje ogrodowe.  

 

Dlaczego tak się dzieje?

 

Podczas korozji metalu powstają kwasy uszkadzające strukturę włókien drzewnych. Uszkodzenia te są nieodwracalne. W drewnie bogatym w garbniki w wyniku reakcji chemicznej występuje także charakterystyczne przebarwienie na kolor atramentowy lub czarny, co łatwo zaobserwować np. na sztachetach starego płotu. Jak wykazały różne badania procesy korozyjne zachodzą najszybciej w tych miejscach gdzie drewno styka się z kilkoma różnymi metalami (np. stalowe wkręty w drewnie impregnowanym solami miedzi, śruby i nakrętki z innych rodzajów stali). W miejscu korozji konstrukcja zaczyna tracić stabilność, łączenia stają się coraz luźniejsze a w końcu rozpadają się.  Ten sam efekt doprowadza również do niszczenia starej stolarki okiennej i drzwiowej, w miejscu w którym rama drewniana jest wzmacniana metalowymi kątownikami.

 

 

Jak temu zapobiec?

 

Przede wszystkim opóźniając naturalne procesy korozyjne metali. Bez dostępu do wilgoci i tlenu z powietrza metal nie będzie łatwo korodował. Drewno zabezpieczone przed wilgocią np. poprzez olejowanie lub malowanie farbami olejnymi znacznie trudniej ulega degradacji a równocześnie nie przyspiesza korozji metalu. Zabezpieczenie metalu poprzez malowanie bezrozpuszczalnikową farbą olejną również pozwala na długi czas uniknąć problemu. Dlatego jeśli decydujesz się na malowanie np. płotu pamiętaj aby pomalować cały płot (gwoździe również) a nie tylko same sztachety. W przypadku montowania elementów metalowych stabilizujących konstrukcję np. kątowników lub metalowych ozdób, zawiasów, zasuwek itp. należy przed zamocowaniem pomalować je także od strony którą stykają się z drewnem.

 

 

Kiedy gwóźdź zachoruje...

03 listopada 2018