Website created in white label responsive website builder WebWave.

ekologiczne farby na oleju lnianym

Wyzwanie

 

Specjalizująca się w budownictwie naturalnym oraz rekonstrukcjach archeologicznych firma Archeo-Serwis (www.archeo-serwis.pl) w trosce o najwyższą jakość oferowanych usług oraz zadowolenie klienta nieustannie poszukuje nowych rozwiązań i udoskonala swoją ofertę. Długofalowa współpraca z muzeum austriackim Weinviertler Museumsdorf Niedersulz zaowocowała udziałem w interesującym projekcie budowy obiektu Seminargebäude wzorowanego na szkole wiejskiej Voksschule w Radlbrunn z XIX w. Po zweryfikowaniu pierwotnych planów przeniesienia całej szkoły władze muzeum zdecydowały się na budowę nowego obiektu, którego wartość historyczna podkreślona została poprzez odwzorowanie wielu historycznych elementów, między innymi oryginalnej oczyszczonej dachówki, tynków, drewnianych podłóg, kafli, czy stolarki okiennej i drzwiowej, której wykonanie zlecone zostało właśnie firmie Archeo-Serwis.

 

Z duchem czasu

 

Ze względu na wyjątkowy charakter przedsięwzięcia zespół Archeo-Serwis dołożył wszelkich starań, aby dębowe drzwi i okna w jak najlepszy sposób oddawały ducha czasu i wykonane zostały ściśle według oryginalnych technik z zachowaniem wzorowanego na źródłach historycznych profilowania, okuć czy mosiężnych szyldów i klamek. Ostatni etap produkcji stanowiło malowanie wszystkich wyprodukowanych elementów. Po konsultacji z historykami i archeologami z muzeum w Niedersulz wybór padł na farby na bazie oleju lnianego firmy Allbäck o kolorze Chocolate. Olej lniany powszechnie stosowano dawniej w stolarstwie i ciesielstwie, co sprawia, że farby na jego bazie bardzo dobrze sprawdzają się w projektach o znaczeniu historycznym. Firma Allbäck gwarantuje, że farby są wolne od protein oraz nie zawierają żadnych rozpuszczalników. Co ważne, kolory uzyskiwane są z naturalnych pigmentów a więc produkt jest bezpieczny w trakcie użytkowania i tworzy dla osób przebywających w budynku odpowiedni mikroklimat.

 

 

Jakość szwedzkich farb połączona z łatwością użycia oraz niezwykle profesjonalnym doradztwem ze strony firmy sprawiają, że jest to w tym momencie jedyny produkt na polskim rynku, który doskonale sprawdza się przy produkcji a także w procesie renowacji obiektów zabytkowych. Dzięki niemu austriacki projekt zakończył się sukcesem oraz dużym uznaniem ze strony zleceniodawcy. Farby Allbäck można zatem polecić wszystkim poszukującym w swoich projektach budowlanych ducha minionej epoki.

tekst i zdjęcia: Archeo-Serwis

 

Archeo-Serwis w poszukiwaniu ducha minionej epoki

10 maja 2017