Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na często pojawiające się pytania. Jeśli nie widzisz wśród nich odpowiedzi na swój problem, napisz do nas.


Jaki pędzel będzie najlepszy do farby Allbäck?

Farbę można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo - zawsze jak najcieńszą warstwą. Pędzel powinien być dobrej jakości, aby nie gubił włosia podczas malowania. Polecamy pędzle z naturalnego włosia, lub specjalne pędzle Embo wykonane z mikrowłókien. Jeśli włosie jest zbyt długie należy je przyciąć.  Łatwo i szybko maluje się również ściereczką z mikrofibry.  

Jak mam domyć pędzel po malowaniu?

Do mycia pędzli służy mydło lniane w płynie. To bardzo wydajny koncentrat, który doskonale rozmiękcza i usuwa farbę. W czasie dłuższych przerw w malowaniu (np. między kolejnymi warstwami) można włożyć pędzle do słoika z olejem lnianym, aby nie zaschły. Przed malowaniem wystarczy pędzel wytrzeć, a zabarwiony olej można użyć jako impregnat do drewna.

img_4189jpg


Dlaczego farba tak długo schnie?

Farba Allbäck nie zawiera żadnych rozpuszczalników, które szybko odparowywałyby z pomalowanej powierzchni.  To zwiększa jej wydajność, bo wszystko co wymalujesz zostanie na malowanej powierzchni. Olej lniany zawarty w farbie najpierw schnie na dotyk, a potem utwardza się dzięki czemu farba jest trwalsza. Schniecie oleju w temperaturze pokojowej i normalnej wilgotności trwa około doby.

all3_2jpg


Co to znaczy, że olej jest oczyszczany?


Olej po procesie tłoczenia na zimno zawiera białka, które mogłyby sprzyjać rozwojowi pleśni. Trzeba je oddzielić mechanicznie. W tym celu olej  jest intensywnie mieszany, a następnie odstawiany. Po 3-4 tygodniach białka opadają do dolnej części zbiornika.Olej z wierzchniej warstwy jest odpompowywany. Proces ten jest powtarzany, aż do całkowitego oczyszczenia z protein. Podgrzewanie płynu w niskiej temperaturze  przyspieszona wydzielanie się białka. Następnie olej jest poddawany obróbce cieplnej i sterylizowany, dzięki czemu wysycha bez pomocy rozpuszczalników.

img_0135jpg

Czy farba olejna to nie to samo co farba ftalowa albo alkidowa?

Absolutnie nie! Przed II wojną światową farby na bazie oleju lnianego (olejne) nie zawierały żadnych żywic alkidowych. Były trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, jednak długo schły. Przemysł potrzebował tanich, szybkoschnących farb, zaczęły więc powstawać mieszanki zawierające oprócz oleju także żywice i rozpuszczalniki. Takie farby nazywane są alkidowymi lub ftalowymi, potocznie czasem mówi się o nich również "farby olejne".  Farba olejna Allback jest produkowana na podstawie receptury z końca XVIII wieku i jest w 100% ekologiczna. Dzięki temu, że nie zawiera żywic alkidowych jest bardziej elastyczna i trwała.

zielone2jpg


Czy zamiast dwóch warstw mogę położyć jedną, grubszą?

Farba na bazie oleju lnianego działa inaczej niż np. farba akrylowa. Ponieważ farba schnie oksydacyjne (poprzez reakcję z tlenem z powietrza) tylko powierzchnia mająca bezpośredni kontakt z powietrzem w pełni wysycha. Dlatego im cieńsza warstwa, tym szybciej zachodzi proces. Dla dobrego zabezpieczenia powierzchni potrzebna jest kolejna warstwa, nakładana po wyschnięciu pierwszej. Warto to zrobić także z powodów estetycznych: kolor farby po nałożeniu drugiej warstwy staje się wyraźniejszy. Prawidłowo położona powłoka farby olejnej nie pęka i nie łuszczy się, nawet kilka lat po malowaniu.

img_2996jpg


Czy zakup tej farby naprawdę się opłaca?

Zwykle malowanie farbą wodorozcieńczalną okien, stolarki drzwiowej czy narażonych na niekorzystne warunki atmosferyczne elementów małej architektury ogrodowej trzeba powtarzać co 3-4 lata. Dzieje się tak dlatego, że farba tworzy powłokę na powierzchni, a nie wnika w pory drewna jak farba olejna. Stosując farbę Allback możesz czas miedzy malowaniami wydłużyć nawet do kilkunastu lat! Po około 6-8 latach farba zacznie sprawiać wrażenie lekko spłowiałej. Wtedy wystarczy przetrzeć powierzchnię olejem lnianym, a kolor stanie się na powrót intensywny. Po ok. 12-15 latach malowanie należy powtórzyć. Nową powlokę można nakładać na starą (po wcześniejszym umyciu). Nie tylko trwałość ale i wydajność farby jest imponująca: jednym litrem farby można pokryć 15-20 m2 powierzchni.

img_2715jpg

Czy olejowanie drewna ma sens, jeśli chcę je potem malować?

Oczywiście, pod warunkiem że nie użyjesz farb wodorozcieńczalnych! Olej pomaga utrzymać drewno w dobrej kondycji. Odżywia je i zapobiega wnikaniu wody, pęcznieniu i kurczeniu się. Jeśli drewno jest bardzo suche może się okazać, że jedna warstwa oleju nie wystarczy. W takim przypadku należy powtórzyć nakładanie oleju aż do nasycenia drewna, ew. nadmiar ścierając szmatką. Surowy olej po lekkim podgrzaniu wnika w drewno łatwiej niż zimny (zachowaj ostrożność przy ogrzewaniu!). Zakonserwowane olejem drewno można wykończyć woskiem lub farbą Allback. Uwaga: szmaty nasączone olejem lnianym w sprzyjających warunkach mogą ulec samozpałonowi, dlatego nie należy ich przechowywać.

img_5211jpg

Czy mogę użyć wosku Allback do woskowania podłogi?

Jak najbardziej, niezależnie od tego czy masz nową podłogę, czy właśnie cyklinujesz starą. Wosk dodaje jej subtelnej elegancji, a równocześnie będzie chronić przed zniszczeniem i zabrudzeniami. Woskowane podłogi są odporne na rozlane płyny np. kawę, wino czy soki owocowe. Wosk na bazie oleju lnianego i wosku pszczelego lekko wnika w strukturę drewna, pozwalając mu jednocześnie w naturalny sposób pracować pod wpływem temperatury.  Połoga tak wykończona nie gromadzi ładunków elektrycznych (nie elektryzuje się), przez co jest przyjaźniejsza dla alergików. W odróżnieniu od lakierów na których widać każde zadrapanie na podłogach woskowanych łatwo ukryć ew. mankamenty. Wydajność wosku to aż 25 do 40 m2 z litra!  

img_4245jpg