Stół do prac ogrodowych - jak i czym zabezpieczyć?

Stolik do prac przy roślinach powinien pozwalać na zachowanie wygodnej pozycji pleców. Blat powinien być odporny na czynniki atmosferyczne i łatwy do czyszczenia, najlepiej z nierdzewnego metalu. Konstrukcja powinna być wykonana z impregnowanego drewna litego. Półeczki, haczyki i szufladki będą miłym dopełnieniem.

IMG_9198JPG

Zwykle w marketach budowlanych i ogrodniczych można kupić różne modele stołów do sadzenia wykonane z surowego lub tylko zaimpregnowanego preparatami solnymi drewna. Taki ogrodowy mebel trzeba koniecznie dodatkowo zabezpieczyć inaczej szybko zacznie szarzeć, pojawią się spękania i będzie podatny na wnikanie wilgoci. 

IMG_9088JPG

Poniżej przykład jak łatwo można nie tylko zabezpieczyć drewno, ale także dodać mu charakteru za pomocą farb olejnych Allback. Wybraliśmy kolor Houghton Brown.

IMG_9089JPG

Mebel najlepiej pomalować jeszcze przed ostatecznym montażem - dzięki temu będziemy mieć pewność, że chronione są także niewidoczne miejsca stolika. Farba powinna być dobrze wymieszana. Kreda (wypełniacz) i pigmenty łatwo opadają na dno podczas długiego przechowywania farby, dlatego nie można pominąć tego ważnego etapu. Mieszamy farbę zagarniając góra-dół aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

IMG_9185JPG

Nakładamy cienką, równą warstwą. Drewno to materiał chłonny, dlatego "wcieranie" farby w deski pozwala jej dobrze zespolić się z powierzchnią. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie (ok 24 godzin) warto położyć kolejną. To dodatkowo zabezpiecza mebel przed warunkami atmosferycznymi a także wyrównuje i pogłębia kolor.  Po wyschnięciu pozostaje już tylko zmontować stół i cieszyć się z możliwości pracy na świeżym powietrzu. 


IMG_9193JPG